I love little me

Dodane przez: Niania na miaręData publikacji

I love little me

Już od samego początku po narodzinach dziecka rodzice są nim zafascynowani, przepełnieni bezwarunkową miłością  i troską o jego dobro, maluszek jest dla nich kimś najcenniejszym na świecie- z samego tylko faktu jego istnienia. W miarę dorastania, kiedy dziecko zaczyna poznawać świat i rozwija się jego osobowość, zachwyt zanika i przychodzi moment wdrożenia ‘metod wychowawczych’. I tak zamiast pielęgnowania poczucia własnej wartości u dziecka jako człowieka samego w sobie, zaczynamy podejmować często nieświadome próby zmierzające do obniżenia tego poczucia. Zapominamy o tym, że kochaliśmy swoje dziecko przede wszystkim dlatego, że jest, a nie za to jakie jest.

Zakładam, że każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko śmiało kroczyło przez życie z pełną świadomością swojej wartości, aby było pewne siebie, znało swoje zalety i akceptowało siebie takim jakim jest. Pozwólmy mu na to traktując go poważnie, jako niezależnie myślącą istotę, wspierajmy w działaniach, które pomogą wzmacniać i pielęgnować te cechy.

Większość z nas żyje w przekonaniu, że wychwalanie umiejętności dziecka, pozytywna ocena ‘grzecznego’ zachowania czy wyników pracy są głównymi i niezbędnymi elementami wsparcia do budowania u swojej pociechy poczucia wartości. Liczne badania zachodnich pedagogów oraz terapeutów dowodzą iż dziecko, które przynosi mamie w prezencie rysunek chce być po prostu dostrzeżone. Ofiarowuje w ten sposób siebie i swoją miłość, a zamiast tego otrzymuje ocenę ‘Jesteś naprawdę zdolny. Wspaniale to narysowałeś!’. ‘W świecie dorosłych’ reakcja mogłaby być zupełnie inna. Usłyszelibyśmy ‘Dziękuję, to bardzo miłe z twojej strony’ albo ‘Dziękuję, jestem pozytywnie zaskoczona’. Ocena ofiarodawcy w kategoriach ‘Ale jesteś zdolny, że zrobiłeś mi taki prezent’ mogłaby zabrzmieć trochę dziwnie, a druga strona poczułaby się potraktowana protekcjonalnie.

Stosując ocenianie, krytykę lub chwalenie możemy sprawić, że nasze dziecko przez całe życie będzie gonić za akceptacją innych ludzi i starać się sprostać ich oczekiwaniom. Co za tym idzie, będzie miało niskie poczucie własnej wartości, ponieważ jego samoocena będzie uwarunkowana światem zewnętrznym, a nie wewnętrzną siłą i stabilizacją.

Pozwólcie, że powołam się na cytat duńskiego pedagoga i terapeuty Jespera Juul’a , który w swojej książce pt. ‘Twoje kompetentne dziecko’ pisze, że ‘poczucie własnej wartości pochodzi z dwóch źródeł- z bycia dostrzeganym i poczucia, że jest się cenionym’.

Zatem dodajmy dziecku skrzydeł przez poświęcenie uwagi, i to nie tylko w momentach kiedy samo o to prosi, ceńmy jego wkład i starania we wszystko co robi, respektujmy jego potrzeby, dajmy poczucie zrozumienia dla jego uczuć, akceptujmy jego decyzje i wybory. „Ni mniej, ni więcej- by ktoś potwierdził jej doświadczenie i jej istnienie”. To oczywiście zależy od subiektywnej strony Twojego dziecka, jego umiejętności intelektualnych oraz jego wieku.

Apropos uczuć, pomagając dziecku je zrozumieć i uczyć nazywać, dajemy mu ogromne narzędzie do komunikacji w późniejszym życiu. Osoby mające problem z wyrażaniem uczuć często mają trudności w nawiązywaniu relacji z ludźmi, czują się niepewnie, są wycofani i nie radzą sobie w konfliktowych sytuacjach. Tym samym, ich poczucie własnej wartości jest mocno zaburzone.  A przecież pozytywne poczucie jest jednym z największych darów, jaki możesz dać swojemu dziecku. Dzieci o wysokim poczuciu własnej wartości czują się kochane, kompetentne, rozwijają się na szczęśliwych i produktywnych ludzi, potrafią znosić porażki i radzić sobie z przeciwnościami losu. Przede wszystkim, znają swoją wartość którą niemal niemożliwe jest zburzyć. Daj swojemu dziecku solidne podstawy, dzięki którym będzie w stanie osiągnąć wszystko czego tylko zapragnie- esencją tych podstaw jest budowanie poczucia własnej wartości już od najmłodszych lat.  

Praktyczna Niania mówi tak:

- buduj poczucie wartości u swojego dziecka poprzez zbalansowanie dostrzegania malucha wraz z motywującymi słowami do działania w sytuacjach gdy dziecko szuka Twojej uwagi

- niemożliwym jest reagować w taki sposób za każdym razem, gdyż dziecko będzie chciało tego bez końca- także mniej na uwadze zdrowe podejście do sprawy

- słowa typu: „Brawo Kochanie, widzę że coraz lepiej Ci idzie” czy „Ale pięknie, widzę, że bardzo się starasz” mogą zmienić bardzo dużo oraz sprawią ze dziecko poczuje się docenione