Dlaczego warto czytać z dzieckiem?
Dlaczego warto czytać z dzieckiem?
Każdy rodzic gdzieś w środku marzy o tym, żeby jego dziecko świetnie się rozwijało, doskonale radziło sobie w szkole, a jego życie było jednym pasmem sukcesów. Nawet nie zdajecie sobie sprawy jak bardzo możecie się przyczynić, żeby właśnie tak było i to w prosty sposób. Błędne jest przeświadczenie, że należy poświęcić worek pieniędzy i posyłać dziecko na prywatne lekcje, zakupić najnowsze podręczniki i pomoce naukowe, ponieważ są to jedyne metody. Oczywiście, takie zabiegi na pewno pomagają dziecku się rozwijać i rozbudzają w nim pasje, ale nie dajmy się zwariować. To o czym będziemy pisać poniżej będzie wymagać jedynie waszego czasu, entuzjazmu i cierpliwości.
Lata badań wskazują, że dzieci mają większą szansę na sukces i lepiej radzą sobie we wszystkich przedmiotach w szkole gdy ich rodzice i opiekunowie aktywnie je wspierają. Kiedy czytasz z dzieckiem, pomagasz w odrabianiu prac domowych i kontrolujesz jego postępy w nauce, uczestniczysz w jego życiu pozalekcyjnym- dajesz mu ogromną przewagę. Najważniejszym i pierwszym krokiem, który możesz podjąć to pomóc rozwinąć dziecku umiejętność czytania. Nie jest przesadą stwierdzenie, że to jak dobrze dzieci nauczą się czytać, wpływa bezpośrednio nie tylko na wyniki w szkole, ale na całe ich życie. Argumenty, które dodatkowo powinny Cię zachęcić do podjęcia działań związanych z czytaniem to fakt, że dzieci które lubią czytać i spędzają czas na czytaniu dla przyjemności, posiadają lepsze umiejętności pisania, mają bogatsze słownictwo, a także większą wiedzę i zrozumienie innych kultur. Poza tym rozwijasz w dziecku inteligencję emocjonalną, czytając na głos niemowlęciu stymulujesz rozwój jego mózgu, czytanie stymuluje rozwój mowy i usprawnia pamięć, uczy myślenia i poprawia koncentrację. Co więcej wspólne czytanie wzmacnia więzi emocjonalne pomiędzy rodzicami a dzieckiem. Można by wymieniać i wymieniać bez końca ile dobrego niesie za sobą nauka czytania.
Powstaje pytanie- kiedy zacząć? Śmiało można powiedzieć, że nauka czytania rozpoczyna się w momencie kiedy dziecko się rodzi i zaczyna rejestrować pierwsze dźwięki i głosy. Mówiąc, śpiewając i odpowiadając na dźwięki, które wydaje, uśmiechając się do niego już uczysz je zrozumienia języka. Jeśli dobrze poprowadzisz swojego malucha, będzie na dobrej drodze do zostania małym czytelnikiem. Aby zrozumieć związek między wczesnymi doświadczeniami dziecka z mówionym językiem a nauką czytania, możesz pomyśleć o języku jako stole z czterema nogami. Cztery nogi mówią, słuchają, czytają i piszą. Każda z tych nóg jest ważna, każda pomaga utrzymać równowagę pozostałym.
W miarę jak dziecko dorasta, naukę rozwija się o kolejne elementy czyli czytanie i następnie pisanie. Sprawmy, aby były one kojarzone ze świetną zabawą. Nie jest nowością stwierdzenie, że zabawa jest najlepszą formą nauki dla dzieci.
Poniżej kilka przydatnych wskazówek:
- staraj się stworzyć odpowiednie warunki do czytania- wyłącz telewizor, usiądźcie wygodnie w fotelu czy na kanapie,
- wspólnie wybierajcie książeczki oparte na zainteresowaniach dziecka bądź takie w których występują jego ulubione postacie,
- pokaż swój entuzjazm gdy zaczynacie czytać, tak aby pokazać dziecku, że robicie coś naprawdę niesamowitego i ekscytującego,
- zachęć malucha do wspólnego czytania z Tobą- na początku może tylko udawać, że czyta,
- pokazujcie palcem obrazki podczas czytania i opowiadajcie o nich,
- śpiewajcie proste piosenki lub rymowanki,
- przygotujcie domową biblioteczkę,
- rysujcie pojedyncze literki i ozdabiajcie je tłumacząc sobie co to za litera,
- bawcie się w znajdowanie literek, które dziecko już zna, w napisach np. na szyldzie bądź korzystając z magnesów na lodówce,
- napiszcie wspólnie imię dziecka, albo jego pierwszą literę.
Powyższe przykłady to tylko kropla w morzu pomysłów, które możesz wprowadzać w życie, tak aby możliwie jak najbardziej urozmaicić dzień i zabawę. Dzieci szybko się nudzą i potrzebują nowych bodźców, aby nie stracić zainteresowania nauką, która tak naprawdę ma być przecież dobrą zabawą. Im bardziej kolorowo i różnorodnie, tym dzieci chętniej biorą udział w tym co im proponujemy w danej chwili. Oczywiście nie należy też przesadzić- dwie propozycje na zabawę w zupełności wystarczą. Damy dziecku możliwość zdecydowania, na co w danej chwili ma ochotę. Zrób wszystko, aby Twój maluszek sięgał po literaturę w sposób spontaniczny, pozbawiony presji i przymusu.
Pamiętajmy, że dzieci nie uczą się w tym samym tempie. I chociaż uczą się nowych rzeczy, bardzo często mają swoje ulubione książki czy zabawy z poprzednich lat, które nadal je cieszą. Jesteś najlepszą osobą, aby zdecydować, które działania będą najlepsze dla Twojego dziecka.
Dzieci stają się czytelnikami krok po kroku. U niektórych proces ten może trwać nieco dłużej, niektóre dzieci potrzebują dodatkowej pomocy. Kiedy dziecko otrzyma odpowiednie wsparcie i pomoc w pierwszych latach, może uniknąć problemów, które mogą pojawić się w przyszłości. Rozwój Twojego dziecka to przygoda, której nie chcesz przegapić. Inwestycja Twojego czasu i energii przyniosą korzyści, które będą widoczne w każdym aspekcie późniejszego życia.