Wsparcie rodziców, czyli jak rozwijać koncentrację u dziecka

Dodane przez: Niania na miaręData publikacji

Wsparcie rodziców, czyli jak rozwijać koncentrację u dziecka

 

Kolejny raz prosisz swoje dziecko ‘Możesz w końcu przestać się wiercić i dokończyć pracę domową?’, albo resztkami sił znowu upominasz ‘Siedzisz nad tym zadaniem już dobre dwie godziny! Gdybyś się skupił i zrobił je od razu miałbyś więcej czasu na zabawę.’ Jestem przekonana, że takie bądź inne słowa padają z Twoich ust niemal codziennie, gdy przychodzi pora odrabiania pracy domowej. Frustrujące? Na pewno. Nie da się ukryć, że nakłonienie dziecka do pozostania w jednym miejscu, aby w skupieniu odrobiło pracę domową bez zbędnego rozpraszania uwagi, to nie lada wyzwanie.

Dzieci mają mnóstwo energii, są żywiołowe i ciągle się wiercą- to naturalne. Niestety, nie możemy oczekiwać, że będą umiały na długo pozostać w jednym miejscu. Biedne mamy, które w obliczu tysiąca codziennych obowiązków, niczym roboty powinny być jeszcze dodatkowo wyposażone w oczy dookoła głowy. Jednak jest możliwe, aby pomóc dziecku zwiększyć umiejętność koncentracji i skupienia przez dłuższy okres czasu, co jest niezbędne, aby mogło słuchać i postępować zgodnie z instrukcjami.

Większość dzieci od czasu do czasu napotyka trudności w koncentracji. Zazwyczaj gdy są zmęczone, zbyt pobudzone lub przeciążone. Niektórym, ze względu na fizjologię lub psychologię, dużo trudniej jest skupić się na zadaniach niż innym. Zniechęcają się już na samym początku, ponieważ zadanie może być dla nich zbyt problematyczne, bądź szybko się nudzą gdy wyda się im mało interesujące czy zabawne. 

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić w domu, aby pozytywnie wpłynąć na poziom koncentracji swojego dziecka. Jak każda umiejętność, koncentracja może być ulepszona i automatyczna. Sztuką efektywnej koncentracji jest wiedzieć na czym się skupić, a co odrzucić.

Wszystko to bardzo poważnie brzmi. Możecie pomyśleć, że w pędzie codziennego dnia, trudno wykrzesać siły na podobne zabiegi, ale wierzcie- istnieją szybkie i łatwe sposoby na poprawę koncentracji twojego dziecka. Oto gotowe pomysły, które możesz wykorzystać w swoim domu:

  1. Zabawa pomaga budować koncentrację.

Dzieci dużo lepiej i chętniej uczą się poprzez zabawę. Trzymaj z daleka gadżety typu tablety, telefony komórkowe czy komputer. Badania wykazały, że zmniejszają one uwagę dzieci, więc powinny być używane w ograniczonym stopniu lub w ogóle. Bawcie się zabawkami przeznaczonymi stricte dla dzieci, różnego rodzaju grami, puzzlami lub stosujcie inne aktywności i ćwiczenia, które mogą poprawiać koncentrację.

Mając na myśli gry, stosuj zabawy, które wymagają myślenia, planowania i korzystania z pamięci. Krzyżówki, puzzle, gry w karty takie jak np. ‘Pamięć’ czy zagadki obrazkowe, które wymagają znalezienia obiektów, poprawiają koncentrację na słowa, cyfry i zdjęcia.

Związek między układaniem w kolejności, a koncentracją jest również bardzo silny i istotny w rozwoju tej umiejętności. Postępowanie krok po kroku zgodnie z instrukcjami np. korzystanie z przepisu kiedy wspólnie robicie ciasto, zwykłe nakrywanie do stołu czy umieszczanie elementów w porządku alfabetycznym to świetne zajęcia dla dzieci mających trudności z koncentracją.

2. Stwórz odpowiednie warunki.

Niektóre dzieci wymagają skupienia w ciszy i spokoju, inne wolą rozwijać się w zgiełku. Bardzo ważne jest zrozumienie, jakie środowisko preferuje Twoje dziecko. Skupmy się na trzech istotnych elementach, które mają wpływ na warunki do nauki:

Atmosfera- cicha muzyka instrumentalna i ciepłe oświetlenie sprzyjają w budowaniu nastroju do nauki. Postawienie na biurku, bądź w bliskiej odległości i zasięgu wzroku- kuli z rybką może zdziałać cuda i wpływać kojąco nawet na najbardziej nieposkromionego urwisa.

Gadżety typu iPad, tablet, komputer czy telefon komórkowy powinny być wyłączone bądź wyniesione do innego pomieszczenia, aby dodatkowo nie rozpraszały dziecka. Jeśli mimo wszystko, komputer jest potrzebny do nauki, upewnij się, ze jest on używany tylko do nauki i niczego więcej.

Dostęp do materiałów- zadbaj, aby na biurku znajdowało się wszystko, co jest akurat potrzebne do nauki, tak aby dziecko nie musiało odrywać się od zajęcia i wstawać. Wszystkie książki, kredki, ołówki, podręczniki a nawet woda, mogą być w pobliżu. Pomaga to również kontrolować postęp działań i lepiej zarządzać czasem.

3. Postaw na zdrowe odżywianie.

Może wydać się to oczywiste, że odżywianie jest istotne w prawidłowym rozwoju dziecka, ale chciałabym podkreślić z uporem maniaczki, że na pozytywną pracę mózgu wpływa naturalne jedzenie bogate w witaminy, minerały i antyoksydanty. Zapomnijmy o fast-food’ach i żywności bogatej w cukier, ponieważ czynią one dziecko słabym, często ospałym i pozbawia je energii. Postawmy na potrawy bogate w: białka takie jak migdały, jajka, chude mięso; kwasy omega-3, które najlepiej uzupełniać z ryb oraz olejów tłoczonych na zimno oraz na spore porcje warzyw i owoców.

4. Ustal harmonogram dnia.

Nie planuj wszystkiego co do minuty, pozwól sobie na pewną elastyczność, ale postaraj się aby zajęcia i różne aktywności następowały niezmiennie, kolejno po sobie. Harmonogram dnia pomaga nie tylko w zarządzaniu czasem, ale także pozwoli zaprogramować dziecku mózg, aby wiedziało kiedy przypada czas na naukę. Sprzyjasz w ten sposób zwiększaniu koncentracji np. po przyjściu ze szkoły podajesz dziecku obiad, następnie ma czas na zabawę, po takim odpoczynku zasiada do lekcji, wieczorem wspólna kolacja i czas na spanie.

W powyższym przykładzie dziecko wie, że po zabawie musi zasiąść do lekcji i automatycznie wejść w tryb nauki. Jest to również ogromna korzyść dla Ciebie- będziesz mogła zorganizować swój rytm dnia i wcielić w niego czas dla siebie.

5. Podziel większe zadania na mniejsze, aby łatwiej było osiągnąć cel.

Przeczytanie całego rozdziału książki może wydać się trudne. Łatwiej jest go podzielić i wskazać liczbę stron bądź paragrafów, zgodnie z możliwościami dziecka. W ten sposób nie zniechęci się na starcie, a poczuje, że zadanie jest wykonalne i każdy maleńki sukces zmotywuje je do kontynuowania czytania.

Dla przykładu: Mama 8-letniego Antka przez wiele tygodni prosiła, żeby wyczyścił szafkę. Niestety nigdy nie ruszył ze sprzątaniem. Wpadła na pomysł, żeby podzielić pracę na półki i powiedziała, że jak wróci wieczorem do domu dolna półka ma być posprzątana. Pełen sukces, po powrocie dolna półka była uporządkowana!

6. Ustal metodę nauki dziecka.

Dzieci uczą się na różne sposoby. Jedne z łatwością przetwarzają informacje kiedy je widzą, niektóre kiedy je słyszą, a inne gdy mają praktyczną wiedzę i mogą je dotknąć. Ważne, aby wiedzieć, pod którą kategorię podciągnąć swoje dziecko. Głównie dlatego, żeby pomóc mu lepiej zrozumieć informacje i uczynić naukę łatwiejszą, a jej efekty nie były krótkoterminowe.

I tak wyróżniamy:

Wzrokowca- dzieci które są w stanie lepiej zrozumieć informacje, gdy mogą ją zobaczyć, przeczytać i zapisać. Uczą się wzrokowo i wolą myśleć obrazami, niż słowami.

-Jeśli Twoje dziecko uczy się pisowni czy nowych pojęć, pomocne może okazać się spisywanie ich na małych kartach i wielokrotne pokazywanie. W ten sposób zrozumie i zapamięta pojęcia szybciej.

-Poproś dziecko o narysowanie tego, czego właśnie się uczy. Może to pomóc lepiej zobrazować materiał i przy okazji rozwinąć umiejętności motoryczne.

-Zaopatrzcie się w kolorowe długopisy, mazaki, kredki czy zakreślacze.

Słuchowca- dzieci, które mają naturę słuchową najlepiej przyswajają informacje podawane w formie języka mówionego.

-Sprawdzi się u nich czytanie na głos bądź puszczanie książki w formie audio.

-Słuchanie muzyki podczas nauki pomoże zwiększyć ich koncentracje.

-Doskonałą formą zapamiętywania jest wykorzystanie wierszyków, piosenek i rymowanek.

-Aby utrwalać materiał świetnie sprawdza się powtarzanie na głos np. tego co dziecko napisało.

Kinestetyka- dzieci będące kinestetykami muszą mieć możliwość dotykania i odczuwania przedmiotu w celu lepszego zrozumienia i przetworzenia informacji. Najlepiej chłoną wiedzę przez wykonywanie czynności- przez doświadczenie, przykłady i ćwiczenia.

-Przy poznawaniu np. planet, świetną formą nauki może być wyjście do planetarium i następnie namalowanie układu słonecznego w domu.

-Ucząc się przyrody doskonałym pomysłem jest praca w terenie np. wyjście do parku i zbieranie liści, które następnie możecie wysuszyć, przykleić na kartkę i podpisać.

-Szybciej zapamiętuje informacje gdy jest fizycznie zaangażowane w ćwiczenia np. ogrywanie scenek, gestykulacja czy demonstrowanie pojęć za pomocą pozy ciała lub mimiki.

-Lepszemu zapamiętywaniu z pewnością sprzyja przeprowadzanie doświadczeń, konstruowanie modeli z wycinanek lub plasteliny.

7. Przygotuj dziecko na następne zadanie.

Kiedy Twoje dziecko jest zajęte, poinformuj je co będzie robić następnie. Daj mu kilka minut, dopóki nie skończy zabawy. Pomaga to zwłaszcza w sytuacjach, kiedy jest zaangażowanie w to co naprawdę lubi robić, żeby uniknąć niechęci do zakończenia ulubionej zabawy i rozpoczęcia czegoś innego.

8. Określ cele krótkoterminowe.

Określ limit czasu na ukończenie konkretnego zadania. Jeśli jest to nauka, możesz powiedzieć, że w ciągu 20 minut dziecko ma przeczytać pewną liczbę stron.

Należy pamiętać, że średni czas pełnej koncentracji u osoby dorosłej wynosi około 42 minuty, a więc koncentracja dziecka będzie znacznie mniejsza. Z tego powodu mądrze będzie skrócić ten czas do 15-20 minut.

Ważną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to że niektóre dzieci rozwijają się pod celami czasu, natomiast inne mogą czuć zbyt dużą presję, być niespokojne i tracić koncentrację. Warto zatem obserwować wpływ omawianej metody na zachowanie swojego dziecka.

9. Wykorzystuj energię efektywnie.

 Większość osób ma swoją porę dnia, podczas której najlepiej się uczy i myśli. To samo dotyczy dzieci- część może być bardziej efektywna rano, a inne najchętniej siadają do nauki popołudniu bądź pod wieczór. Wykorzystanie tzw. pory wyżu intelektualnego z pewnością pomoże dziecku lepiej skoncentrować się na zadaniu. Staraj się, aby trudniejsze aktywności wykonywać w momencie najwyższego poziomu energii dziecka. Natomiast gdy poziom ten spadnie, przejdźcie do lżejszych.

Koncentracja jest umiejętnością, którą można ćwiczyć, usprawniać i ciągle szlifować. W dobie, która i tak jest już za krótka, napakowana ilością obowiązków i pracy, sztuką jest być jeszcze konsekwentnym i wytrwałym rodzicem. Ale- małymi krokami, stosując powyższe wskazówki i porady, nie obejrzysz się jak Twoje dziecko automatycznie będzie przechodzić w tryb skupienia. Pozwolę sobie na jeszcze jedną, małą radę. Zanim zaczniesz pomagać swojemu dziecku, zwróć uwagę na jego koncentrację i sprawdź, czy istnieją powiązania między elementami higieny życia jakie prowadzi. Mam na myśli dietę, rodzaje uprawianych aktywności, ilość snu i… Twoje zachowanie. Twoja cierpliwość, odpowiednie podejście i pomoc, są niezbędne na każdym etapie rozwoju małego człowieka, którego chowasz pod swoim dachem.